خیابان شریعتی، روبروی ایستگاه مترو، خیابان زیبا پلاک ۵۸، ساختمان زیبا طبقه اول، واحد ۲

لوگو کلینیک رزیبا

خطرات استفاده از جدا کننده پلاک در خانه

فهرست محتوا

خطرات استفاده از جدا کننده پلاک دندان

هنگامی که برای معاینه و تمیز کردن به مطب دندانپزشک خود مراجعه می کنید، متخصص بهداشت دندان شما معمولا از ابزارهای تخصصی برای حذف مواد و دیگر مواد غذایی سفت شده از دندان های شما استفاده می کند. از جمله این ابزارهای دندانپزشکی، جرم ‌گیر یا کورت است؛ که به عنوان پلاک ‌خراش یا پاک ‌کننده اولتراسونیک دندان شناخته می ‌شود که از آن برای از بین بردن پلاک و رسوب تارتار استفاده می شود.

اگرچه پلاک خراش های مصرفی به طور گسترده در دسترس هستند، استفاده از آن ها ایده خوبی نیست. ما به شما توضیح خواهیم داد که چرا خراش‌ های پلاک خانگی می ‌توانند کار پر خطری باشند و بهترین راه برای حذف پلاک نیستند.

جرم‌ گیرهای دندانی چگونه کار می ‌کنند

تجمع پلاک (بیوفیلم) می تواند به جرم دندان تبدیل شود. اگر درمان نشود، می تواند منجر به بیماری لثه و پوسیدگی دندان شود. این روند به صورت زیر است:

 • باکتری های موجود در پلاک با تغذیه از قندها، اسیدها را آزاد می کنند. این اسیدها مینای دندان را می شکنند و باعث پوسیدگی دندان می شوند.
 • این باکتری همچنین باعث آسیب آنزیم ها به بافت همبند لثه و استخوان می شود و باعث بیماری پریودنتال می شود.

دانستن اثرات مضر تجمع پلاک و اینکه چرا از بین بردن پلاک مهم است، کلید سلامت دهان و دندان است!

ابزارهایی که برای از بین بردن رسوب استفاده می‌ شوند، ابزارهای فلزی و اولتراسونیک هستند که دارای نوک ‌های تیز خطرناکی هستند و به متخصصان بهداشت دندان اجازه می ‌دهند تا تک تک پلاک ‌ها و جرم‌ های دندان را از سطح دندان و زیر خط لثه پاک کنند.

با آموزش گسترده در جرم گیری دندان و دبریدمان پریودنتال، متخصص بهداشت دندان شما دقیقا می داند که به دنبال چه چیزی باشد و چگونه پلاک و جرم دندان را با خیال راحت از بین ببرد. در حالی که ممکن است فکر کنید این یک کار ساده است و به راحتی در خانه انجام می شود، استفاده نادرست رایج و مضر است.

خطرات تراشیدن پلاک توسط خودتان چیست؟

از آنجایی که پلاک خراش ها/ جرم گیرهای دندانی ابزارهای پزشکی تخصصی هستند که برای یادگیری نحوه استفاده ایمن از آن ها به آموزش نیاز دارند، انجام این کار توسط خودتان ممکن است منجر به استفاده نادرست و موارد زیر شود:

 • به بافت لثه ظریف خود آسیب بزنید. ضربه به بافت لثه فقط دردناک نیست. می تواند باعث تحلیل لثه شود و ریشه های حساس دندان شما را در معرض دید قرار دهد.
 • مینای دندان های خود را خراش دهید. این می تواند باعث حساسیت دندان شود.
 • گونه ها، زبان یا سایر بافت های نرم خود را زخمی کنید.
 • باعث عفونت شوید. یکی از راه ها این است که ممکن است به طور تصادفی تارتار را به زیر خط لثه فشار دهید که منجر به آبسه لثه یا مشکلات دیگر شود.

از بین بردن ایمن پلاک با کیت ابزار دندانپزشکی خانگی

بدون جرم‌ گیر دندان، اما با یک روال مراقبت از دهان و دندان در منزل، می ‌توانید با خیال راحت پلاک ‌ها را در خانه از بین ببرید. در اینجا ابزارهایی وجود دارد که برای از بین بردن پلاک قبل از ایجاد هر گونه پوسیدگی دندان یا بیماری لثه و قبل از اینکه پلاک به تارتار تبدیل شود:

 • مسواک نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید: دو بار در روز مسواک بزنید تا پلاک از بین برود.
 • پاک کننده بین دندانی: روزانه پلاک بین دندان ها و زیر خط لثه خود را با یکی از این محصولات پاک کنید:
  • نخ دندان یا نوار چسب
  • مسواک بین دندانی
  • فلوسر آب
 • دهانشویه آنتی باکتریال کاهش دهنده پلاک: روزانه شستشو دهید.

البته، با مراجعه منظم به دندانپزشک، می توانید متوجه شوید که آیا کارتان را خوب انجام می دهید و همچنین به سایر مسائل دندانپزشکی رسیدگی کنید. در طول ویزیت، دندانپزشک آموزش دیده شما می تواند هرگونه پلاک و تارتار از دست رفته را با جرمگیر دندان و سایر ابزارها از بین ببرد.

حذف پلاک برای سلامت دهان و دندان ضروری است، و شما می توانید با خیال راحت پلاک را از بین برده و از تشکیل آن جلوگیری کنید. اما شما قطعا دوست ندارید با استفاده از پلاک خراش در خانه خطر بروز مشکلات دندانی را ایجاد کنید. بهتر است به متخصصان دندانپزشکی مجاز خود با ابزارهای تخصصی اعتماد کنید. به این ترتیب، می توانید از درمان ایمن و بهینه بهداشت دهان و دندان اطمینان حاصل کنید.

اطلاع از هزینه کامپوزیت ونیر

لوگو کلینیک رزیبا

کلینیک زیبایی و دندان پزشکی رزیبا

گروه پزشکان رزیبا سال ها است که در زمینه پوست و زیبایی خدمات ارزنده ایی را به زیباجویان ارائه می دهند. این مرکز در ابتدا فعالیت خود را در محدوده میدان هفت تیر تهران شروع کرده و در حال حاضر در محدوده خیابان بهشتی مشغول به فعالیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *