خیابان شریعتی، روبروی ایستگاه مترو، خیابان زیبا پلاک ۵۸، ساختمان زیبا طبقه اول، واحد ۲

لوگو کلینیک رزیبا

چگونگی حذف موهای زائد

فهرست محتوا

رشد بیش از حد مو: شروع حذف موهای زائد

حذف موهای زائد ‌می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله فرهنگی، زیبایی و بهداشتی باشد. با این حال گاهی اوقات صرف نظر از اینکه چقدر تلاش ‌می‌کنید، به نظر ‌می‌رسد که هنوز موهای زائد زیادی دارید که مقابله با آن سخت است. در این مقاله همه چیزهایی که باید در مورد رشد موهای زائد بدانید را بررسی ‌می‌کنیم.

هنگا‌می‌که صحبت از رشد بیش از حد مو ‌می‌شود، که به عنوان‌ هایپرتریکوزیس یا هیرسوتیسم شناخته ‌می‌شود، حذف موهای زائد اغلب قبل از بررسی علت مورد استفاده قرار ‌می‌گیرد.

دو نوع رشد بیش از حد مو

قبل از بررسی علل و نکاتی برای از بین بردن رشد موهای زائد در زنان، بیایید دو نوع مختلف رشد موهای زائد را بررسی کنیم:

 1. هیرسوتیسم

هیرسوتیسم رشد موهای زائد در زنان است که معمولاً با موهای تیره روی صورت و گردن مشخص ‌می‌شود. این عارضه بین 4 تا 11 درصد زنان را مبتلا ‌می‌کند.

 1. هیپرتریکوز

هیپرتریکوزیس رشد موهای زائد بیش از حد طبیعی در مردان و زنان است. این ‌می‌تواند در هر جایی از بدن باشد، از جمله صورت، گردن، سینه، شکم، کمر، باسن یا ران.

علل شایع رشد موهای زائد در زنان

اکنون که از انواع مختلف آن آگاه هستید، بیایید شش دلیل رایج رشد بیش از حد مو را بررسی کنیم:

 1. PCOS (سندرم تخمدان پلی کیستیک)
 2. داروها
 3. استروئیدهای آنابولیک
 4. شرایط هورمونی مانند سندرم کوشینگ و آکرومگالی
 5. تغییرات بیولوژیکی در دوران بلوغ و یائسگی که منجر به عدم تعادل هورمونی ‌می‌شود
 6. توموری که بر سطح هورمون تأثیر ‌می‌گذارد

به یاد داشته باشید، ما متخصص پزشکی نیستیم، بنابراین اگر در مورد رشد بیش از حد مو نگرانی دارید و مطمئن نیستید که چگونه با آن مقابله کنید، مشاوره با یک متخصص مراقبت‌‌های بهداشتی بهترین اقدام است.

چه زمانی در مورد رشد موهای زائد در زنان با پزشک خود صحبت کنید

نگران رشد موهای زائد هستید؟ ممکن است وقت آن رسیده باشد که در مورد رشد بیش از حد مو با پزشک خود صحبت کنید اگر:

 • رشد مو ناگهانی یا غیر قابل کنترل است
 • متوجه علائم دیگری مانند پریود نشدن یا نامنظم شدن و افزایش وزن شده اید
 • سایر مشکلات مرتبط با پوست مانند پوست بسیار خشک یا بسیار چرب دارید
 • تغییراتی در صدای شما وجود دارد

برای تعیین علت رشد موهای زائد در زنان، پزشک اغلب آزمایش خون را برای بررسی سطح هورمون درخواست ‌می‌کند. هنگا‌می‌که پزشک علت را تأیید کرد، ممکن است توصیه‌‌هایی در مورد نحوه برخورد با موهای زائد بدن ارائه دهند.

راهنمای 4 مرحله ای برای مقابله با موهای زائد بدن

اگر در مورد بیماری‌‌هایی مانند PCOS و رشد موهای زائد به پزشک مراجعه کرده اید، ممکن است یکی از موارد زیر را برای کمک به کنترل رشد موهای زائد در زنان توصیه کند:

 1. کاهش وزن. کاهش وزن ‌می‌تواند به اصلاح عدم تعادل هورمونی و کاهش رشد موهای ناخواسته ناشی از اضافه وزن باشد
 2. کرم افلورنیتین. برای درمان موهای زائد صورت در خانم‌‌ها ‌می‌توان یک کرم نسخه ای ارائه کرد
 3. قرص ضد بارداری. برای زنانی که هنوز به سن یائسگی نرسیده ‌اند ‌می‌‌تواند برای کنترل سطح هورمون ‌های خود از این قرص استفاده کنند
 4. رفع موهای زائد هیرسوتیسم. حذف موهای زائد نیز ممکن است برای درمان علت رشد موهای زائد توصیه شود

7 روش برای رفع موهای زائد

هنگام کار با پزشک یا متخصص پوست خود برای تعیین علت رشد بیش از حد مو، ممکن است بخواهید آن را از بین ببرید. در زیر بهترین روش‌‌ها برای مقابله با موهای زائد بدن آورده شده است:

 1. IPL

نور پالسی شدید یا IPL یکی از بهترین راه‌‌ها برای از بین بردن موهای زائد است. IPL روشی ایمن برای حذف موهای زائد با کاهش احتمال آسیب، تحریک و موهای زیر پوستی است. علاوه بر این، نتایج ماندگاری را ارائه ‌می‌دهد.

نکته: Philips Lumea IPL دارای ضمائم مناسب برای قسمت‌‌های مختلف بدن است. از موهای پا گرفته تا موهای زائد صورت، خانم‌‌‌ها ‌می‌‌توانند با استفاده از این دستگاه تنها در سه جلسه درمان و شش ماه پوست صاف بدون مو پس از 12 جلسه داشته باشند و تا 92 درصد کاهش مو را به دست آورند.

 1. اصلاح

از آنجایی که موها در سطح پوست برداشته ‌می‌شوند، تراشیدن یک راه حل کوتاه مدت برای رفع موهای زائد است. با این حال، این روش مرسوم برای رفع موهای زائد مقرون به صرفه، سریع و بدون دردسر است.

نکته: استفاده از آب گرم و کرم یا ژل اصلاح برای محافظت از پوست در هنگام استفاده از این روش بسیار مهم است.

 1. اپیلاسیون

اپیلاسیون یک روش محبوب برای رفع موهای زائد است که ‌می‌تواند توسط یک متخصص یا در خانه انجام شود. اگرچه ممکن است باعث درد شود، اما یک راه سریع و موثر برای از بین بردن رشد موهای زائد در زنان است.

 1. استفاده از شکر

مشابه اپیلاسیون، شکرک زدن روشی برای رفع موهای زائد ارائه ‌می‌دهد که موها را از ریشه به سمت بالا ‌می‌کشد. روی سطوح بزرگ به خوبی کار ‌می‌کند، و برای افرادی که ‌می‌خواهند راه حلی برای حذف موهای زائد بیش از حد داشته باشند، انتخابی عالی است.

 1. اپیلاسیون

برای دستیابی به نتایج مطلوب، اپیلاسیون در جهت مخالف رشد مو توصیه ‌می‌شود. این روش تضمین ‌می‌کند که موها از ریشه کنده ‌می‌شوند و به نتایج طولانی تری منجر ‌می‌شوند.

 1. کرم موبر

اگرچه کرم ‌های موبر فقط نتایج کوتاه ‌مدتی ارائه ‌می‌‌دهند، اما روشی سریع، آسان و مقرون به صرفه برای رفع موهای زائد ارائه ‌می‌‌کنند.

نکته: از پوست خود محافظت کنید! برای جلوگیری از عوارض جانبی ناخواسته روی پوست، همیشه برچسب را بخوانید و دستورالعمل‌‌های سازنده را دنبال کنید. مطمئن شوید که 24 ساعت قبل از درمان برنامه ریزی شده موهای زائد، پچ تست را انجام دهید.

 1. الکترولیز

حذف مو با الکترولیز پرهزینه و زمان بر است، اما نتایج آن دائمی است. در نتیجه این تکنیک، فولیکول مو هدف قرار ‌می‌گیرد و از بین ‌می‌رود و اطمینان حاصل ‌می‌شود که مو نمی تواند دوباره رشد کند. احتمال احساس سوزش دردناک وجود دارد که باعث ‌می‌شود برای همه مناسب نباشد، اما برای برخی افراد به دلیل مزایای طولانی مدت ارزش آن را دارد.

رشد بیش از حد مو به دلیل شرایطی مانند PCOS، چه به دلیل بیولوژی یا عدم تعادل هورمونی ایجاد شود، ‌می‌تواند ناراحت کننده باشد و بر عزت نفس شما تأثیر بگذارد. با استفاده از این راهنما ‌می‌توانید بهترین راه را برای از بین بردن موهای زائد انتخاب کنید و برای کمک به شناسایی علت با پزشک یا متخصص پوست خود مشورت کنید.

می‌خواهید پوستی جوان و زیبا داشته باشید؟ چرا از پلاژن تراپی کلینیک ما استفاده نمی‌کنید؟!

لوگو کلینیک رزیبا

کلینیک زیبایی و دندان پزشکی رزیبا

گروه پزشکان رزیبا سال ها است که در زمینه پوست و زیبایی خدمات ارزنده ایی را به زیباجویان ارائه می دهند. این مرکز در ابتدا فعالیت خود را در محدوده میدان هفت تیر تهران شروع کرده و در حال حاضر در محدوده خیابان بهشتی مشغول به فعالیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *