خیابان شریعتی، روبروی ایستگاه مترو، خیابان زیبا پلاک ۵۸، ساختمان زیبا طبقه اول، واحد ۲

لوگو کلینیک رزیبا

لیزر موهای زائد در کلینیک زیبایی رزیبا

موهای زائد همیشه آزاردهنده هستند، به‌ویژه در تابستان که گرمای هوا و تعریق می‌تواند مشکلاتی از قبیل سوزش و قرمزی در نواحی دارای مو ایجاد کند. روش‌های مختلفی برای حذف دائمی موهای زائد وجود دارد. لیزر یکی از رایج‌ترین ابزارهایی است که پزشکان پوست برای ازبین‌بردن دائمی موهای زائد زیربغل، پا، سینه یا صورت با آن کار می‌کنند.

دستگاه‌های لیزر مختلف استفاده می‌شود. در این مقاله به بررسی عملکرد دستگاه لیزر موهای زائد و نکات مربوطه به قبل و بعد از لیزر موهای زائد پرداخته‌ایم. باتوجه‌به ماهیت لیزر، مهم است که به‌خاطر داشته باشید که این نوع حذف موهای زائد بهتر است در مطب و تحت‌نظر پزشکان پوست انجام شود. اما قبل از گرفتن نوبت مشاوره، باید بدانید لیزرها دقیقاً چگونه کار می‌کنند و مهم‌تر از آن، برای چه کسانی مناسب هستند.

اگر شما گزینه مناسبی برای این روش نباشید، این امکان وجود دارد که به نتیجه دلخواه نرسید. از طرفی دستگاه‌هایی که برای این روش مورداستفاده قرار می‌گیرد در نتایج نهایی بسیار تأثیرگذار هستند.

لیزر موهای زائد در کلینیک زیبایی رزیبا
ویدیو توضیحات لیزر کلینیک رزیبا
پخش ویدیو

دستگاه لیزر موهای زائد

همان‌طور که اشاره شد، برای لیزر موهای زائد دستگاه‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به بررسی عملکرد دو نوع از برترین دستگاه که در کلینیک ما مورداستفاده قرار می‌گیرند، خواهیم پرداخت:

الیت پلاس برند سایناشور

لیزر الیت پلاس، لیزری پیشرو در لیزرهای زیبایی پزشکی است و در کلینیک‌های معتبر مورداستفاده قرار می‌گیرد. الیت پلاس محصول شرکت آمریکایی سایناشور و  دارای ظرفیت طول موج دوگانه است و از دو لیزر Alexandrite 755 نانومتر و Nd-YAG 1064 نانومتر استفاده می‌کند. این طول موج‌ها همراه با سرعت و قدرت بیشتر برای درمان‌های زیبایی انواع پوست ایده‌آل هستند. این دستگاه برای رفع موهای زائد قابل‌اعتماد و مقرون‌به‌صرفه است. سبک بودن هندپیس این دستگاه کار را برای اپراتور آن نیز راحت‌تر کرده است. به‌طورکلی، می‌توانید از چنین دستگاه لیزری برای پاها، زیربغل، ناحیه بیکینی و گاهی اوقات پوست صورت خود استفاده کنید.

دستگاه برند SHR کره جنوبی

SHR (super hair removal) آخرین نوآوری در فناوری لیزر موهای زائد است. نور با پالس سریع و کم‌انرژی به سمت فولیکول‌های مو در ناحیه موردنظر هدف قرار می‌گیرد و از رشد مجدد موها جلوگیری می‌کند. در مقایسه با فناوری‌های قدیمی‌تر مانند لیزر موهای زائد IPL، پرتوهای بیشتری به هر فولیکول مو شلیک می‌شود که کاهش دائمی موهای زائد را به‌مراتب دست‌یافتنی‌تر می‌کند. حذف سریع، بدون درد و دائمی موهای زائد اکنون با این تکنولوژی فوق‌العاده لیزر موهای زائد به یک واقعیت تبدیل شده است.

 SHR برای همه رنگ‌ها و انواع پوست ایمن و مؤثر است. ازآنجایی‌که SHR را می‌توان روی پوست برنزه انجام داد، این باعث می‌شود که درمان در تمام طول سال انجام شود. ازآنجایی‌که موهای زائد فوق‌العاده انرژی کمی مصرف می‌کند، برای کسانی که موهای روشن‌تری دارند نیز ایده‌آل است.

ویدیو توضیحات لیزر کلینیک رزیبا
پخش ویدیو

لیزر موهای زائد در برخی مناطق سریع‌تر از سایر نقاط عمل می‌کند

تقریباً در هرجایی که مو رشد می‌کند، می‌توانید از لیزر استفاده کنید. قسمت‌هایی از بدن وجود دارد که لیزر سریع‌‌تر عمل می‌کند. بهترین نواحی برای درمان صورت، زیربغل، خط بیکینی و ساق پا هستند. مطالعات نشان داده‌اند که زیربغل اغلب سریع‌ترین واکنش را به لیزر نشان می‌دهد، به این دلیل که پوست در این قسمت نازک‌تر و روشن‌تر است و کم‌تر در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد و موهای آن تیره‌تر هستند.

البته لیزر موهای زائد تقریباً در هر نقطه از بدن نتیجه‌ای را به دنبال دارد. اگر در قسمتی از بدن شما مو وجود دارد که با لیزر قابل تشخیص است، می‌توانید آن را بردارید. مانند؛ نوک سینه یا ناحیه شکم.

انتظار نتایج فوری نداشته باشید

حذف مو در یک جلسه درمان انجام نمی‌شود. اگر می‌خواهید از شر موهای ناحیه خاصی از بدن خود خلاص شوید، باید چند بار به پزشکان پوست مراجعه کنید و هیچ تضمینی وجود ندارد که برای همیشه از شر موهای زائد خلاص شوید. حدود 6 تا 8 جلسه برای ازبین‌بردن حداقل 90 درصد از موهای یک ناحیه طول می‌کشد. تعداد جلسات موردنیاز می‌تواند به پوست و مو فرد تحت درمان نیز بستگی داشته باشد. معمولاً تعداد جلسات بیشتری برای ناحیه بیکینی لازم است. توجه داشته باشید که جلسات لیزر باید در فواصل منظم انجام شود.

لیزر موهای زائد در کلینیک زیبایی رزیبا

پوستی با گیرنده‌های هورمونی زیاد، مانند ناحیه کشاله ران و ریش، به درمان‌های بسیار بیشتری نیاز دارد. حتی در مناطقی که موها نازک‌تر هستند و یا دسترسی به موها دشوارتر است، درمان‌های بیشتری در آنجا موردنیاز است. نکته مهم دیگر این است که موهای بدن در زمان‌های مختلف در مرحله رشد هستند.

لیزر موهای زائد برای همه مناسب نیست

لیزر موهای زائد برای همه مناسب نیست. افراد با موهای تیره، ضخیم و پوست روشن بهترین کاندیدها برای لیزردرمانی هستند. مشکل رنگ موهای روشن این است که رنگ‌دانه کافی برای جذب انرژی لیزر و آسیب به فولیکول‌های مو وجود ندارند.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که پوستتان غنی از ملانین است، باید کمی تحقیق کنید که از چه نوع لیزری استفاده کنید. تنها یک لیزر وجود دارد که روی پوست تیره مؤثر است و آن لیزر Nd:YAG 1064 نانومتری است. این لیزر برای رنگ‌دانه‌های مو انتخابی است و رنگ‌دانه‌های پوست را دور می‌زند، بنابراین هیچ تاول یا زخمی با این روش به وجود نمی‌آید. به یاد داشته باشید که حذف موهای زائد یک جراحی لیزری پیشرفته است و اپراتورهای دستگاه به‌اندازه انتخاب لیزر مناسب مهم هستند.

هزینه لیزر چقدر است؟

اینکه چقدر باید برای درمان خود هزینه کنید بستگی به تعداد جلساتی که باید لیزر کنید، قسمت بدن و اندازه ناحیه‌ای که باید لیزر شود و نوع ابزاری که پزشکان پوست استفاده می‌کند دارد که بین 300 تا 800 تومان در هر جلسه متغیر است. برای دریافت هزینه دقیق بهتر است یک جلسه مشاوره با مرکز زیبایی که می‌خواهید در آن لیزر موهای زائد انجام دهید، بروید.

لیزر موهای زائد در کلینیک زیبایی رزیبا

بهترین زمان لیزر موهای زائد

جلسات لیزر را نباید رها کرد. زیرا نتایج این درمان به پیگیری در زمان‌های دقیق وابسته است. پزشکان پوست توصیه می‌کنند که درمان را در زمانی انجام دهید که بدن بیش از حد در معرض نور خورشید قرار نگیرد. بهترین زمان برای لیزر موهای زائد زمانی است که رنگ پوست شما در  روشن‌ترین حالت ممکن است و برای اکثر مردم این زمان در فصل زمستان است. ازآنجایی‌که لیزر رنگ‌دانه ملانین موجود در فولیکول مو را هدف قرار می‌دهد، می‌تواند رنگ‌دانه ملانین پوست را نیز هدف قرار دهد. اگر به‌تازگی به تعطیلات رفته‌اید و کمی برنزه شده‌اید، باید لیزردرمانی را به تعویق بیندازید.

هیچ تضمینی وجود ندارد که موها دوباره رشد نکنند

هیچ تضمینی در زندگی وجود ندارد و همین امر در مورد لیزر موهای زائد نیز صدق می‌کند؛ بنابراین امکان دارد بین درمان‌ها چند تار موی سرگردان پیدا کنید یا موهای جدید بعد از درمان دوباره رشد کنند. لیزر فقط موهایی را که امروز دارید و نه موهایی را که بعداً رشد می‌کنند درمان می‌کند، بنابراین جلسات مجدد در طول سال‌های بعد منطقی است.

لیزر موهای زائد در کلینیک زیبایی رزیبا

تغییرات هورمونی نیز می‌تواند منجر به رشد موی اضافی شود؛ بنابراین طبیعی است که اگر فردی دچار مشکلات هورمونی شود با رشد مجدد موها روبرو شود.

نکاتی برای قبل از لیزر موهای زائد

2-12 ساعت قبل از درمان ناحیه موردنظر را اصلاح کنید. از هر نوع روش دیگر حذف موهای زائد مانند اپیلاسیون 4 هفته قبل از درمان خودداری کنید. از کرم‌های موبر نیز باید خودداری کرد. داروهای تب‌خال را نباید در 5 روز قبل یا بعد از درمان مصرف کرد. اگر پریود هستید درمان را به بعد یا قبل از قاعدگی بعدی موکول کنید. زیرا در این مدت، بدن می‌تواند نسبت به درد حساسیت بیشتری نشان دهد.

 همچنین توصیه می‌کنیم قبل از قرار ملاقات از مصرف کافئین خودداری کنید. سعی کنید در روز جلسه مقدار زیادی آب بنوشید. اگر ناحیه‌‌ای که تحت درمان قرار معمولاً با لباس پوشیده شده است، برای جلوگیری از تحریک پوست در اثر مالش لباس، باید لباس‌های خیلی گشاد بپوشید.

مراقبت‌های لازم بعد از لیزر موهای زائد

کاری که بعد از لیزردرمانی انجام می‌دهید نیز مهم است. از مصرف دئودورانت و عطر به مدت 1 تا 2 روز پس از درمان باید خودداری کرد. از حمام داغ، جکوزی، جکوزی و ماساژ به مدت 3 تا 5 روز خودداری کنید. لوسیون‌ها یا کرم‌های پوست حاوی رتینوئیک اسید (رتینا A)، AHA، اسید سالیسیلیک و اسید گلیکولیک باید به مدت 3 تا 5 روز پس از درمان خودداری شود.

 طبق توصیه پزشکان پوست محافظت در برابر آفتاب یک عامل مهم در مراقبت بعد از لیزر موهای زائد است. پس از لیزردرمانی، مهم است که از خود در برابر اشعه ماورای بنفش محافظت کنید و از یک کرم ملایم و تسکین‌دهنده استفاده کنید.

معمولاً استفاده از یک محصول مبتنی بر آلوئه‌ورا پیشنهاد می‌شود. آلوئه‌ورا و اسید هیالورونیک مواد مفیدی هستند. محافظت در برابر آفتاب در مورد افرادی که ملانین زیادی دارند نیز صدق می‌کند. پوست بلافاصله پس از درمان در برابر اشعه ماوراء بنفش و نور مرئی آسیب‌پذیرتر است. اگر بعد از درمان قرمزی یا تحریک پوستی طولانی‌مدت وجود داشت، از کرم کورتیکواستروئیدی موضعی ملایم استفاده کنید تا به‌سرعت التهاب را کاهش دهید تا خطر هیپرپیگمانتاسیون (ایجاد لکه‌های تیره) کاهش یابد.

اگر بعد از درمان متوجه شدید که پوست شما کمی تحریک شده است، نیازی به وحشت نیست. تورم اطراف فولیکول‌های مو پس از لیزردرمانی کاملاً طبیعی است، اما زمانی که شدید باشد، می‌تواند ناراحت‌کننده و خارش‌دار باشد. کرم هیدروکورتیزون را می‌توان بلافاصله بعد از لیزر موهای زائد برای تسکین پوست تحریک شده استفاده کرد. همچنین مطمئن شوید که پزشکان پوست شما در طول درمان از ژل خنک‌کننده استفاده می‌کند تا از گرم‌شدن بیش از حد پوست جلوگیری شود.

آیا خطرات و عوارض جانبی در لیزر موهای زائد وجود دارد؟

اساساً می‌توان گفت خیر، درمان با لیزر الکس الیت پلاس برند سایناشور و برند SHR کره جنوبی اگر به‌صورت حرفه‌ای توسط پزشک انجام شود خطرناک نیست. بااین‌وجود، گاهی اوقات عوارض جانبی مانند تورم و قرمزی ناحیه تحت درمان بلافاصله پس از لیزردرمانی رخ می‌دهد. این عوارض معمولاً دردناک نیستند و در عرض یک تا سه روز برطرف می‌شوند. در موارد بسیار کمی تاول‌ها و پوسته‌های کوچک ایجاد می‌شود.

توصیه ما در مورد لیزر موهای زائد

اگر تصمیم به حذف دائمی موهای زائد دارید، باید چند نکته دیگر را در نظر بگیرید. مهم است که قبل از هر کاری یک مشاوره دقیق و شایسته انجام شود که در آن نوع مو و پوست نیز مشخص شود. اگر دستگاه به‌درستی تنظیم نشده باشد (اگر به‌اندازه کافی نگهداری نشود)، ممکن است سوختگی نیز رخ می‌دهد؛ بنابراین منطقی است که یک پزشک باتجربه کافی پیدا کنید.

برای جلوگیری از اثرات بد احتمالی درمان بر روی پوست، همان‌طور که در بالا توضیح داده شد، باید قبل از درمان از آفتاب گرفتن و مصرف برخی داروها خودداری کنید. پس از جلسات از پوست باید محافظت شود. عدم استفاده از عطر یا کرم‌های حاوی الکل و پرهیز از شنا در دریا یا آب کلردار نیز توصیه می‌شود. برای مراقبت بهینه از پوست می‌توان از یک کرم مراقبتی مرطوب‌کننده استفاده کرد. حذف دائمی موهای زائد حتی می‌تواند از برخی بیماری‌های پوستی جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *