خیابان شریعتی، روبروی ایستگاه مترو، خیابان زیبا پلاک ۵۸، ساختمان زیبا طبقه اول، واحد ۲

لوگو کلینیک رزیبا

بهترین روتین مراقبت از پوست برای مردان: 8 گام آسان روزانه برای سال 2024

فهرست محتوا

8 گام آسان مراقب پوست آقایان روزانه برای سال 2024

اگر غرق خواندن مطالب مختلف برای ایجاد بهترین روتین مراقبت از پوست برای مردان شده اید، تنها نیستید. توصیه‌‌ها و محصولات بسیار زیادی وجود دارد، اما در انتها، این فرآیند باید شامل سه چیز باشد: ساده، موثر و مقرون به صرفه.

مردان به اندازه زنان تحت تاثیر هورمون‌‌های مختلف که بر پوست تاثیرات عمده ای ‌می‌گذارند، نیستند و از این نظر خوش شانس هستند. بنابراین ساده نگه داشتن روتین مراقبت از پوست آسان تر است. با این حال مردان نیز بسته به نوع پوست و نیاز به روتین‌‌های مراقبت از پوست دارند، به خصوص اگر با مسائلی مانند آکنه یا پوست حساس سروکار داشته باشند. در نهایت باید پوست را تمیز کنید، آن را درمان کنید (در صورت لزوم)، مرطوب نگهش دارید و روی آن کرم ضد آفتاب قرار دهید.

شما ‌می‌توانید از هزاران محصول فانتزی و گران قیمت استفاده کنید، یا اینکه ‌می‌توانید درک کنید که هر مرحله از یک روتین مراقبت از پوست چه چیزی را فراهم ‌می‌آورد تا بتوانید بهترین انتخاب را برای خود داشته باشید. در زیر هر مرحله کلیدی را به همراه موارد اضافی که بسته به نیاز و نوع پوست شما تفاوت ایجاد می‌ کنند را بررسی ‌می‌‌کنیم. به این ترتیب، ‌می‌‌توانید مراحلی را که برای شما ضروری است را انتخاب کرده تا بتوانید بر اساس آن روتین خود را تنظیم کنید.

به طور کلی، بهترین روتین مراقبت از پوست برای مردان باید ساده و موثر باشد. این روتین نباید شامل مراحل زیادی باشد و باید پوست را درمان کرده و از آن محافظت کند تا بهترین نتایج ممکن را برای شما به ارمغان بیاورد. بهترین محصولات برای یک روتین مراقبت از پوست برای مردان عبارتند از: پاک کننده ای مانند Cetaphil زیرا به اندازه کافی برای انواع پوست ملایم است، مرطوب کننده ای مانند Kiehls زیرا سبک و آبرسان است و ضد آفتاب Elta MD به دلیل کارکرد مراقبتی در محیط‌‌های بیرون و درون خانه.

از خدمات مراقب پوستی کلینیک رزیبا غافل نشوید: آر اف فرکشنالپلاژن تراپیتزریق ژل و سایر خدمات زیبایی و مراقب از پوست و مو

8 گام آسان روزانه برای سال 2024

 

مرحله اول: تمیز کردن

نحوه انجام این مرحله: بله، شما باید دوبار پاکسازی کنید، اما فقط در صورتی که از ضد آفتاب استفاده ‌می‌‌کنید، آرایش ‌می‌‌کنید، یا پوست شما بیش از حد چرب است. صرف نظر از روش، پاک کننده باید به آرامی و با حرکات دایره ای روی صورت مالیده شود. اگر از روغن استفاده ‌می‌‌کنید می‌ توان آن را به آرامی با یک دستمال شستشوی گرم پاک کرده و اگر از آب میسلار استفاده می‌ کنید، پدهای پنبه ‌ای یا پدهای تونر گزینه‌‌های خوبی هستند.

چه استفاده کنید: روشی که برای اولین پاکسازی خود استفاده ‌می‌کنید به نوع پوست شما بستگی دارد. اگر خشک است، پاک کردن چربی یک روش محبوب است زیرا «هم نوع، هم نوع خود را پاک ‌می‌کند». روغنی که به طور خاص برای پاکسازی پوست طراحی شده است، مانند روغن پاک کننده عمیق DHC، به دلیل اینکه غیر کومدون زا و مقرون به صرفه است، جوابگو است. اگر ایده مالیدن روغن روی پوست چرب شما را ترساند، بیراه نگران نشده اید. بهتر است از آب میسلار استفاده کنید، که مانند آهنربا خاک، عرق و روغن را جذب ‌می‌کند. بهترین‌‌های این صنعت از برند فرانسوی Bioderma است. گرانتر از گارنیر است اما کیفیت بهتری دارد.

ایرادات اما نه آنچنان: اگر مرد ساده ای هستید که آرایش نمی کنید و پوستتان خیلی چرب نیست، بهتر است هنگام ایجاد بهترین روتین مراقبت از پوست برای مردان، اولین مرحله پاکسازی را نادیده بگیرید. پاکسازی بیش از حد پوست، خطر لایه برداری بیش از حد را به همراه دارد که باعث تولید چربی بیشتر و ایجاد مشکلات بیشتر ‌می‌شود.

مرحله دوم: صورت خود را بشویید

نحوه انجام این مرحله: اکثر مردان معمولاً از اینجا شروع ‌می‌کنند. ممکن است ساده ترین مرحله در روتین مراقبت از پوست برای مردان به نظر برسد، اما در واقع ممکن است صورت خود را به اشتباه بشویید. شستشوی صورت باید به مدت 60 ثانیه روی پوست مرطوب با حرکات دایره ای اعمال شود تا هر قسمت از صورت به طور موثر تمیز شود. و آنچه شما نیاز دارید یک شوینده خوب است که به آرامی کثیفی، چربی و سایر ناخالصی‌‌های روزانه را از پوست پاک کند بدون اینکه مشکلی ایجاد شود.

موارد استفاده: برای همه انواع پوست، با Cetaphil گزینه مناسبی است. این محصول ارزان است، موثر است، و برای پوست‌‌های بسیار حساس و مستعد آکنه تایید شده است. یکی دیگر از پاک کننده‌‌های موجود، پاک کننده صورت فومینگ La Roche Posay Toleraine است. این محصول نیاسینامید دارد که باعث آبرسانی و بازیابی سد پوستی ‌می‌شود. پوست خشک، پاک کننده و در عین حال مرطوب کنندهPaula’s Choice را دوست خواهد داشت زیرا بافت نرم و لوسیون مانند آن آبرسانی زیادی را فراهم ‌می‌کند.

ایرادات اما نه آنچنان: شستن صورت هرگز برای پوست شما مضر نیست. با این حال من از دکترهای پوست این توصیه را شنیده ام که از شستشوی صبحگاهی خودداری کنید. من صبح صورتم را شسته ام و بعد از این توصیه این کار را نادیده گرفته ام، و این واقعاً به نوع پوست و ترجیح شخصی شما بستگی دارد. در صورت شک، صورت خود را با یک پاک کننده ملایم بشویید، مرطوب کننده بزنید و با کرم ضد آفتاب کار را ادامه دهید.

مرحله سوم: لایه برداری کنید

نحوه انجام این مرحله: در مورد اینکه آیا لایه برداری ضروری است یا نه بحث و جدل فراوان است، اما این واقعاً به نوع لایه بردار بستگی دارد. اساساً لایه‌ بردارها منافذ مسدود شده را تمیز و پاکسازی ‌می‌‌کنند، سلول‌‌‌های مرده پوست را از بین ‌می‌‌برند و سلول ‌های تازه را ایجاد ‌می‌‌کنند. از آنجایی که لایه‌ بردارها انواع مختلفی دارند، توصیه ‌می‌‌کنم دستور العمل ‌های محصول را برای کسب بهترین نتیجه دنبال کنید. به طور معمول شما نباید بیش از یک یا دو بار در هفته لایه برداری کنید.

موارد استفاده: لایه بردارهای شیمیایی و لایه بردارهای فیزیکی وجود دارند و آنچه استفاده ‌می‌کنید بستگی به نوع پوست شما دارد. لایه بردارهای شیمیایی شامل AHA‌‌ها و BHA‌‌ها همچون اسید سالیسیلیک هستند که یک ماده قوی برای مبارزه با آکنه است و برای پوست‌‌های حساس و مستعد آکنه ملایم تر است. من شخصاً دوست دارم هفته ای یک بار از ماسک خاک رس آزتک برای لایه برداری ملایم پوست مستعد آکنه استفاده کنم. مردانی که پوست خشک و منافذ پوستی عمیق دارند ‌می‌‌توانند از یک اسکراب فیزیکی استفاده کنند و من این اسکراب کلینیک را دوست دارم زیرا حاوی اسید سالیسیلیک است و موهای ریش را بلند ‌می‌‌کند تا به کاهش موهای زیر پوستی کمک کند.

ایرادات، اما نه آنچنان: همانطور که گفتم، اگر به نظر ‌می‌رسد که روتین مراقبت از پوستتان خوب عمل کند، لایه برداری واقعا ضروری نیست. اما اگر زیاد عرق ‌می‌‌کنید، در اثر اصلاح بثورات پوستی ایجاد ‌می‌‌کنید یا زیاد بیرون ‌می‌‌روید، آن را در برنامه هفتگی خود قرار دهید.

مرحله چهارم: تونر

نحوه انجام این مرحله: برخی ‌می‌گویند مراقبت از پوست برای مردان ضروری است، برخی دیگر ‌می‌گویند که واقعاً ضروری نیست. من ‌می‌گویم، بستگی به تونر دارد. این مرحله همیشه بعد از پاکسازی انجام ‌می‌شود. اگر پوست مستعد آکنه یا چرب دارید، با حرکات دایره ای با استفاده از یک پد پنبه ای این کار را انجام دهید. اگر پوست خشک یا ترکیبی دارید، در دست‌‌ها بریزید و به آرامی روی پوست فشار دهید.

موارد استفاده: یک تونر عالی با پاکسازی منافذ پوست و بازگرداندن مواد ضد پیری و مبارزه با آکنه، پوست را تقویت ‌می‌کند. پوست مستعد آکنه با تونر Ole Henriksen Balancing Force Oil Control به خوبی عمل ‌می‌کند زیرا حاوی اسید سالیسیلیک برای مبارزه با جوش است. تونر گیاهی نعناع باکستر کالیفرنیا یک گزینه عالی برای انواع پوست است زیرا سرشار از آنتی اکسیدان است که از پوست محافظت ‌می‌کند و با رادیکال‌‌های آزاد و آسیب سلولی مبارزه ‌می‌کند.

ایرادات اما نه آنچنان: اگر پوست خود را به درستی تمیز ‌می‌کنید احتمالاً نیازی به تونر ندارید. با این حال اگر ‌می‌خواهید رژیم مراقبت از پوست خود را تقویت کنید، پس از تمیز کردن پوست، پوست را تقویت کنید.

مرحله پنجم: از سرم استفاده کنید

نحوه انجام این مرحله: ‌می‌توانید از این مرحله برای درمان بیشتر مشکلات پوستی مانند آکنه، حجیم کردن پوست با یک سرم آبرسان یا محافظت از پوست در برابر محیط و پیری زودرس استفاده کنید. از آنجایی که سرم‌‌ها رقیق هستند، باید قبل از استفاده از مرطوب کننده‌‌ها یا کرم‌‌ها به طور یکنواخت روی صورت مالیده شوند.

موارد استفاده: سرم‌‌های ویتامین C رایج هستند زیرا حاوی آنتی اکسیدان‌‌هایی هستند که از پوست محافظت ‌می‌کنند و در عین حال درخشندگی غیرقابل انکاری را نیز ارائه ‌می‌دهند. سرم ویتامین C مردانه Hims برای انواع پوست مناسب است (حتی پوست‌‌های مستعد آکنه ‌می‌توانند از اثرات ضد التهابی ویتامین C بهره مند شوند). افرادی که پوست مستعد جوش دارند باید به سرم گلیکولیک اسید La Roche Posay مراجعه کنند (یک AHA دیگر یا همان اسید گلیکولیک به تنظیم گردش سلولی کمک ‌می‌کند). موادی مانند اسید لاکتیک روشن کننده است، در حالی که ویتامین B5 لکه‌‌های تیره را کاهش ‌می‌دهد.

ایرادات اما نه آنچنان: اگر پاک کننده یا لایه بردار شما حاوی مواد موجود در این سرم‌‌ها باشد، ‌می‌توان از این مرحله اجتناب کرد. با این حال صدها سرم حاوی مقدار زیادی مواد مختلف است، بنابراین به راحتی ‌می‌‌توان چیزی «خوب» (ویتامین C، نیاسینامید، روی، و غیره) پیدا کرد تا برای محافظت و نگهداری بهینه به پوست استفاده شود.

مرحله ششم: از کرم دور چشم استفاده کنید

نحوه انجام این مرحله: از آنجایی که پوست اطراف چشم نازکتر از بقیه قسمت‌‌‌های صورت است، در واقع به یک کرم دور چشم جداگانه برای درمان هیدراتاسیون، کاهش سیاهی دور چشم و جلوگیری از چین و چروک نیاز دارید. از آنجایی که مولکول ‌های این کرم برای نفوذ به پوست بسیار نازک است، باید قبل از مرطوب ‌کننده روی پوست مالیده شود.

موارد استفاده: از کرم دور چشم مردانه بریکل حاوی ترکیبات آبرسان و ضد پیری برای محافظت از پوست ظریف دور چشم است. به لطف پپتیدها که تولید کلاژن را افزایش ‌می‌دهد و خاصیت ارتجاعی را بهبود ‌می‌بخشد، تقریباً برای همه انواع پوست مناسب است. همچنین دارای اسید لاکتیک و اسید هیالورونیک است که باعث آبرسانی و کاهش تیرگی و پف ‌می‌شود.

ایرادات اما نه آنچنان: کرم دور چشم به اندازه شستن صورت و استفاده از کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب ضروری نیست، اما اگر مانند من از خشکی پلک رنج ‌می‌برید یا ‌می‌خواهید چین و چروک را درمان کنید، بسیار مهم است. این واقعاً بستگی به شما دارد.

مرحله هفتم: مرطوب کنید

نحوه انجام این مرحله: همچون شستن صورت، هرگز نباید از مرطوب کردن چشم بگذرید. از آنجایی که هیدراتاسیون ضروری را به این پوست باز ‌می‌گرداند، برای پوست‌‌های چرب و خشک امری کلیدی است. خوشبختانه این مرحله آسان است. هنگام استفاده، تمام سعی خود را بکنید که به شدت به پوست مالیده شود. نوازش و فشار دادن روش ایده آلی است.

موارد استفاده: برای پوست چرب ‌می‌توان از مرطوب کننده صورت کیهلز در روز و شب استفاده کرد. سبک وزن و در عین حال آب رسان است و هرگز پوست را چرب نمی ‌کند. اگر پوستتان بسیار خشک است یا در هنگام خواب شبانه یا در زمستان به چیزی مناسب تر نیاز دارید، کرم صورت کیهلز اولترا را امتحان کنید. حاوی اسید سالیسیلیک، اسکوالن و گلیسیرین برای آبرسانی به پوست بدون انسداد منافذ است.

ایرادات اما نه آنچنان: هیچ راهی برای دور زدن این مرحله وجود ندارد، شما باید پوست را مرطوب کنید، حتی اگر پوست چرب دارید. بدون آن پوست شما فقط چربی بیشتری تولید ‌می‌کند و مشکلات بیشتری ایجاد ‌می‌کند. با این حال، مطمئن شوید که از هر چیزی که خیلی غلیظ یا کمدوژن است اجتناب ‌می‌کنید. اگر احساس ‌می‌کنید پوست شما خشک است، ممکن است در تابستان یک مرطوب کننده سبک تر و در زمستان کرم غلیظ تر بخواهید.

مرحله هشتم: کرم ضد آفتاب بزنید

نحوه انجام این مرحله: اگر فکر ‌می‌‌کنید می‌ توانید این مرحله را رها کنید، ده سال دیگر با من صحبت کنید که صورت شما شبیه یک کیف دستی چرمی است. با جدیت تمام، در کنار شستشو و مرطوب ‌کننده، کرم ضد آفتاب در واقع تنها بخش ضروری دیگری از روتین مراقبت پوستی برای مردان است. از پوست شما در برابر آسیب‌‌های ناشی از نور خورشید، از چین و چروک گرفته تا سرطان محافظت ‌می‌کند. این باید به طور آزادانه اعمال شود و هر روز صبح، حتی اگر داخل خانه بنشینید (بله، ممکن است با نشستن در کنار پنجره در معرض نور خورشید قرار بگیرید).

موارد استفاده: بدون شک، کرم ضد آفتاب مناسب برای من و همسرم که هر دو دارای پوست چرب و مستعد آکنه هستیم، ضد آفتاب التا MD UV Clear Face است. دکتر پوست من آن را به من توصیه کرد زیرا یک ضد آفتاب معدنی با اکسید روی است که برای پوست و محیط زیست بهتر از استفاده از مواد شیمیایی است. مالیدن آن بسیار آسان است و هرگز پودر سفیدی از خود باقی نمی گذارد. اما گران است، بنابراین اگر به یک ضد آفتاب شیمیایی نیاز دارید که به راحتی مالیده شود و قیمت آن کمتر از 10 دلار باشد، ضد آفتاب Neutrogena Ultra Sheer Dry-Touch با SPF 70 خوب است.

ایرادات اما نه آنچنان: برخلاف شستن صورت و مرطوب کردن، حذف این مرحله لزوما بعد از چند روز قابل توجه نیست (مگر اینکه دچار آفتاب سوختگی شدید). این بیشتر شبیه یک سرمایه گذاری طولانی مدت برای سلامت کلی پوست است. هیچ چیزمانند استفاده نکردن از کرم ضد آفتاب باعث افزایش پیری (و احتمالاً سرطان) نمی شود. این را در نظر داشته باشید.

8 گام آسان روزانه برای سال 2024

 

آیا نوع پوست من بر روتین مراقبت از پوست من تأثیر ‌می‌گذارد؟

وقتی نوبت به بهترین روتین مراقبت از پوست برای مردان ‌می‌رسد، من استدلال ‌می‌کنم که نوع پوست شما مهمترین عاملی است که باید در نظر بگیرید. نوع پوست به شما اطلاع ‌می‌دهد که چگونه محصولات خود را مطابق با نیازهای خود تنظیم کنید و به شما اطلاع ‌می‌دهد که از چه مراحلی باید استفاده کنید و از چه مراحلی ‌می‌توان اجتناب کرد.

پوست مستعد آکنه به مواد ضد آکنه مانند اسید گلیکولیک و اسید سالیسیلیک نیاز دارد تا پوست را به شیوه ای ملایم و بدون تحریک درمان کند. پوست خشک به مواد آبرسانی مانند اسید هیالورونیک، ویتامین C و نیاسینامید برای حجیم شدن و حفظ یکپارچگی سد پوست نیاز دارد. اگر پوست معمولی با حداقل مشکلات دارید، به شما تبریک ‌می‌گویم. آن را تمیز نگه دارید.

سخن پایانی

بهترین روتین مراقبت از پوست برای آقایان باید به راحتی انجام شود. این مراحل باید شامل محصولاتی مانند شستشوی صورت، مرطوب کننده و ضد آفتاب خوب برای پاکسازی، آبرسانی و محافظت از پوست باشد. استفاده از شستشوی صورت Cetaphil، مرطوب کننده Kiehls و ضد آفتاب Elta MD را در برنامه روزانه خود در نظر بگیرید.

محصولاتی که برای یک روتین مراقبت از پوست باید داشته باشید کدام است؟

محصولات مراقبت از پوست ضروری برای مردان شامل یک پاک کننده خوب و ملایم، یک مرطوب کننده و ضد آفتاب است. اگر پوست خشک یا چرب دارید که قصد دارید آن را درمان کنید، می‌ توانید از یک تونر، سرم یا لایه ‌بردار در روتین استفاده کنید.

آیا باید روتین مراقبت از پوست صبح و عصر من یکسان باشد؟

شما باید پوست را تمیز کنید و صبح ‌ها از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، در حالی که ماسک‌‌‌های خاک رس و سرم‌‌‌های سنگین را می‌ توان در عصر استفاده کرد تا در هنگام خواب واقعاً روی پوست اثر بگذارند. در صورت شک، با یک متخصص پوست مجاز مشورت کنید.

لوگو کلینیک رزیبا

کلینیک زیبایی و دندان پزشکی رزیبا

گروه پزشکان رزیبا سال ها است که در زمینه پوست و زیبایی خدمات ارزنده ایی را به زیباجویان ارائه می دهند. این مرکز در ابتدا فعالیت خود را در محدوده میدان هفت تیر تهران شروع کرده و در حال حاضر در محدوده خیابان بهشتی مشغول به فعالیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *