خیابان شریعتی، روبروی ایستگاه مترو، خیابان زیبا پلاک ۵۸، ساختمان زیبا طبقه اول، واحد ۲

لوگو کلینیک رزیبا

درمان های خانگی برای از بین بردن لکه های تیره صورت

فهرست محتوا

درمان های خانگی برای از بین بردن لکه های تیره صورت به طور طبیعی و یک شبه

آیا تا به حال متوجه شده اید که لکه هایی تیره شروع به ظاهر شدن روی صورتتان کرده است؟ نیازی نیست وحشت کنید! راه ‌های آسان و طبیعی برای محو ساختن لکه ‌ها و داشتن پوستی صاف و یکدست از چهره شما وجود دارد. در این مقاله روش‌ هایی را برای از بین بردن لکه‌ های سیاه از صورت آن هم در خانه با شما به اشتراک می ‌گذاریم. دستورالعمل در اینجا استفاده از مواد مناسب برای لایه برداری و روشن سازی پوست به طور موثر و ایمن در خانه است.

لکه های تاریک روی صورت از کجا می آیند؟

هنگامی که برخی از قسمت ‌های پوست ملانین بیشتری نسبت به حد معمول تولید می ‌کنند، منجر به ایجاد لکه‌ های تیره روی پوست می ‌شود که به آن هایپرپیگمانتاسیون نیز می ‌گویند. چشم ها، پوست و مو توسط ملانین رنگ می گیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشکل قبل از استفاده از هر گونه درمان خانگی، دریافت مشاوره از یک متخصص پوست واجد شرایط بسیار مهم است.

اگرچه ممکن است این لکه ها در هر سنی ایجاد شوند اما لکه‌ های تیره روی پوست اغلب در سنین میانسالی ایجاد می ‌شوند. علاوه بر این برخی از بیماری های پوستی و برخی داروها ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی موجب ایجاد لکه شوند. اعتماد به نفس یک فرد ممکن است در نتیجه لکه های تیره روی صورتش آسیب ببیند که می تواند موضوعی خجالت آور باشد.

اصطلاح «پیگمانتاسیون» رنگ پوست را توصیف می کند. رنگ پوست شما ممکن است به دلیل اختلالات رنگدانه پوست تغییر کند. سلول های پوست ملانین تولید می کنند، رنگدانه ای که مسئول رنگ دادن به پوست شما است. در صورت ایجاد هایپرپیگمانتاسیون، پوست شما تیره می شود. این ممکن است بر کل بدن یا برخی مناطق مرتبط با پوست تأثیر بگذارد.

یکی از اشکال هایپرپیگمانتاسیون که نسبتاً شایع است، لکه های ناشی از افزایش سن است که معمولاً به عنوان لکه های کبدی شناخته می شوند. اگرچه هایپرپیگمانتاسیون معمولاً مضر نیست، اما گاهی اوقات ناشی از یک مشکل پزشکی است. ممکن است برخی از داروها اثر تیره کنندگی پوست داشته باشند. برای اکثر افراد این مشکل در درجه اول یک مشکل زیبایی شناختی است و می توان آن را با درمان های خانگی حل کرد.

لکه های تیره روی صورت: چه چیزی باعث ایجاد آنها می شود؟

بیایید قبل از اینکه به درمان ‌های مختلف در خانه بپردازیم در ابتدا بفهمیم که چه چیزی باعث ایجاد لکه‌ های سیاه روی صورت می ‌شود. جای زخم یا هایپرپیگمانتاسیون ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید دو دلیل اصلی ایجاد لکه های تیره روی صورت است.

با توجه به ظرفیت پوست برای جذب اشعه های مضر خورشید، پوست هایی با غلظت ملانین بیشتر، مانند رنگ سرخ پوست ما، بیشتر مستعد ابتلا به لکه های سیاه است. علاوه بر این لکه ‌های سیاه روی صورت را می‌ توان با اعمالی مانند اپیلاسیون، لایه ‌برداری بیش از حد، و زخم ‌های آکنه ایجاد کرد، که همه اینها را می‌ توان با درمان‌ های خانگی درمان کرد.

انواع هایپرپیگمانتاسیون

هایپرپیگمانتاسیون به اشکال مختلفی رخ می دهد که شایع ترین آنها ملاسما، لکه های خورشیدی و هایپرپیگمانتاسیون پس از التهاب است.

 • ملاسما: ملاسما می تواند در دوران بارداری ظاهر شود و تصور می شود که با تغییرات هورمونی ایجاد می شود. هر قسمتی از بدن ممکن است مناطقی از هیپرپیگمانتاسیون را ایجاد کند، اما صورت و معده دو جایی هستند که بیشتر در آن ها رخ می دهند.
 • لکه های ناشی از خورشید: لکه های ناشی از خورشید یک اتفاق رایج است و به عنوان لکه های کبدی یا لنتیژین خورشیدی نیز شناخته می شود. آنها به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت و بیش از حد در زیر نور خورشید ایجاد می شوند. به طور کلی این لکه ها به صورت لکه هایی در نواحی در معرض آفتاب مانند دست ها و صورت ظاهر می شوند.
 • هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب: این اتفاق در نتیجه آسیب یا التهاب پوست رخ می دهد. آکنه یکی از عوامل اصلی این نوع لکه است. برای درمان جوش ها و لکه های تیره می توانید از درمان های خانگی استفاده کنید.

لکه های تاریک صورت چگونه تشخیص داده می شود؟

یک پزشک یا متخصص پوست ممکن است معاینه پوست را تحت آزمایش لامپ وود انجام دهد تا لکه های سیاه روی پوست را شناسایی کند. با مشاهده لکه ها و جمع آوری سابقه پزشکی، پزشک یا متخصص پوست می تواند به طور مکرر دلیل ایجاد لکه های سیاه روی پوست را مشخص کند.

پزشک ممکن است معاینه پوست لامپ وود را در طول معاینه فیزیکی انجام دهد، که شامل نگاه کردن به نقاط با یک منبع نور سیاه تخصصی است. برای تأیید اینکه در برخی موارد سرطان پوست علت لکه نیست، ویژگی ‌های منحصر به‌ فرد لکه ممکن است نیاز به آزمایش ‌های بیشتر و ارائه درمان‌ های خانگی برای آکنه و لکه ‌های تیره داشته باشد.

چگونه لکه های سیاه را در خانه از روی صورت پاک کنیم؟

هایپرپیگمانتاسیون ممکن است در خانه با استفاده از چندین روش مختلف درمان شود. علیرغم ماهیت برخی از درمان‌ هایی که در اینجا مورد بحث قرار می ‌دهیم، برخی تحقیقات نشان می‌ دهند که رنگدانه ‌های پوست تحت تأثیر ترکیبات اولیه این داروها قرار می ‌گیرد. در زیر بهترین درمان های خانگی برای لکه های تیره آورده شده است:

 • سرکه سیب
 • پیاز قرمز
 • عصاره چای سبز
 • آلوئه ورا
 • شیر

سرکه سیب

طبق یک مطالعه، اسید استیک جزء سرکه سیب است و با ایجاد رنگدانه های روشن تر مرتبط است. این یکی از ساده ‌ترین درمان ‌های خانگی برای دریمان لکه‌ های سیاه است. چگونه این درمان را اعمال کنیم؟

 • در ظرفی به مقدار مساوی آب و سرکه سیب بریزید.
 • روی نواحی تیره بدنتان بمالید، سپس دو تا سه دقیقه صبر کنید و سپس آبکشی کنید.
 • برای شستشو از آب گرم استفاده کنید.
 • این روند را دو بار در روز تکرار کنید تا به نتایج دلخواه برسید.

پیاز قرمز

عصاره پیاز قرمز (Allium Cepa) جزء برخی از لوسیون ‌های روشن‌ کننده پوست و جای زخم است. پوست پیاز قرمز که خشک شده باشد از نظر علمی اثبات شده که پوست را با موفقیت روشن می سازد. همانطور که پزشکان تجویز می کنند از لوسیون ها برای هایپرپیگمانتاسیون استفاده کنید و به دنبال لوسیون هایی باشید که شامل Allium Cepa باشند.

عصاره چای سبز

طبق تحقیقات استفاده از عصاره چای سبز بر روی پوست ممکن است اثری بر رنگدانه داشته باشد و راه حل های آسانی برای از بین بردن سریع لکه های تیره صورت داشته باشد. می توانید عصاره چای سبز بخرید. دستورالعمل های روی بسته را دنبال کنید. توصیه هایی که در برخی از وب سایت ها برای استفاده از کیسه های چای سبز برای روشن کردن لکه های سیاه ارائه شده است، هیچ پشتوانه ای ندارند. اگر می خواهید آن را امتحان کنید، این دستورالعمل را پی بگیرید:

 • توصیه می شود یک چای سبز کیسه ای را به مدت سه تا پنج دقیقه در آب جوش خیس کنید.
 • چای کیسه ای را از آب خارج کنید و بگذارید خنک شود تا پوستتان نسوزد.
 • چای کیسه ای لکه های تیره شما را می پوشاند.
 • تا زمانی که نتایج را به چشم خود می بینید کار را ادامه دهید، سپس هر دو ساعت یک بار تکرار کنید.

آلوئه ورا

طبق تحقیقات، آلوئه ورا شامل آلوئین است، ماده ای که به طور طبیعی رنگدانه ایجاد می کند و ثابت شده است که پوست را روشن می سازد و به خوبی عمل می کند و به عنوان یک درمان غیر سمی هایپرپیگمانتاسیون است. این دستورالعمل را پی بگیرید:

 • قبل از رفتن به رختخواب، ژل آلوئه ورا خالص را روی نواحی رنگدانه دار بمالید.
 • صبح روز بعد آن را با آب گرم بشویید.
 • تکرار این روش هر روز رنگ پوست شما را بهتر می کند.

شیر

ثابت شده است که شیر، دوغ و حتی شیر ترش ممکن است با موفقیت رنگدانه های پوست را روشن کنند. این اثر توسط جزء اسید لاکتیک ایجاد می شود. برای درمان پیگمانتاسیون، از یکی از موارد زیر استفاده کنید:

 • یک توپ پنبه ای را آغشته به شیر کنید.
 • دو بار در روز، آن را روی نواحی تغییر رنگ یافته پوست خود بمالید.
 • تا زمانی که متوجه پیشرفت ‌ها شوید هر روز این کار را ادامه دهید.

همه خواهان کسب نتایج سریع هستند. بنابراین باید درست عمل کنید چرا که افراد بسیاری علاقمند به یادگیری از بین بردن لکه های تیره روی صورت آن هم به صورت یک شبه هستند، بنابراین نیازی به پرداخت هزینه درمان های گران قیمت نخواهند داشت، مگر اینکه درمان های خانگی بی اثر باشند.

روش های پزشکی برای از بین بردن لکه های تاریک

اگرچه لکه های تیره پوست نیازی به درمان ندارند، اما برخی از افراد ممکن است بخواهند بدانند چگونه یک شبه لکه های تیره روی صورت را از بین ببرند. یک متخصص پوست ممکن است درمان ها یا روش هایی را برای کاهش ظاهر لکه های سیاه یا در شرایط خاص، حتی از بین بردن آنها توصیه کند. کرم‌ ها نسبت به روش‌ ها احتمال کمتری دارند که اثرات نامطلوب ایجاد کنند، اگرچه روش ‌ها پرهزینه ‌تر هستند و اغلب طول می ‌کشند تا به نتیجه برسند. بسته به منبع، اندازه لکه سیاه و محل روی بدن، روند بهینه عمل ممکن است مشخص نباشد. اگر لکه های سیاه روی پوست خود دارید، متخصص پوست (فیشیال) ممکن است یکی از درمان های زیر را توصیه کند:

 • لیزر درمانی
 • سرما درمانی
 • کرم روشن کننده پوست تجویزی
 • میکرودرم ابریژن
 • لایه بردارهای شیمیایی

لیزر درمانی

انواع مختلفی از لیزر وجود دارد. استفاده از لیزر نور پالس قوی محبوب ترین روش درمان لکه های تیره صورت است. ملانین توسط نور مورد هدف قرار می گیرد که لکه های سیاه را نیز از بین می برد.

سرما درمانی

لکه های سیاه با استفاده از نیتروژن مایع در طی تکنیک کرایوتراپی منجمد می شوند که به سلول های پوست آسیب می رساند. پس از بهبودی، پوست اغلب روشن تر می شود.

تجویز کرم روشن کننده پوست

سفید کردن پوست نحوه عملکرد لوسیون سفید کننده تجویز شده است. معمولاً ماه ‌ها طول می‌ کشد تا ظاهر لکه‌ های سیاه کمتر شود، زیرا معمولاً به تدریج اثر می ‌کند. جزء فعال کرم، هیدروکینون، تولید ملانین توسط پوست را مهار می کند. قدرت داروهای تجویزی معمولاً بین 3 تا 4 درصد است.

میکرودرم ابریژن

متخصص پوست با استفاده از میکرودرم ابریژن، لایه بالایی پوست را که شامل استفاده از ابزار خاصی با سطح ساینده است، بر می دارد. این روش ممکن است با تحریک به ایجاد کلاژن جدید به کاهش لکه ها کمک کند.

لایه بردارهای شیمیایی

استفاده از محلولی بر روی پوست برای لایه برداری سطح و ایجاد پوست جدید به عنوان لایه برداری شیمیایی شناخته می شود. در نتیجه لکه های تیره پوست ممکن است به تدریج ناپدید شوند.

چه اقداماتی را می توان برای جلوگیری از لکه های تاریک انجام داد؟

ظهور لکه های سیاه روی پوست همیشه قابل اجتناب نیست. به عنوان مثال متوقف کردن تغییرات هورمونی که ممکن است باعث ایجاد ملاسما در دوران بارداری شود، تقریبا غیرممکن است. با این حال افراد ممکن است چند قدم برای کاهش احتمال لکه‌ های سیاه و جلوگیری از تیره شدن آنها بردارند:

 • حتی زمانی که زیاد زیر آفتاب نمی روید، هر روز از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید.
 • برای محافظت بیشتر از پوست خود، کلاهی با لبه پهن به سر بگذارید و از عینک آفتابی استفاده کنید.
 • بیماری های پوستی ایجاد کننده التهاب مانند آکنه باید درمان شوند.
 • زمانی که خورشید در گرمترین ساعت خود خود قرار دارد، بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر، از قرار گرفتن در زیر آن خودداری کنید.

چه زمانی باید با پزشک مشورت کرد؟

در اکثر مواقع لکه های سیاه پوست بی ضرر هستند. با این وجود، مواقعی وجود دارد که تشخیص لکه سیاه و سایر ناهنجاری های پوستی، مانند ملانوم، نوعی سرطان پوست، چالش برانگیز است. یک پزشک می‌ تواند اطلاعات بیشتری را برای افرادی که از چیستی لکه‌ های تیره بی ‌اطلاع هستند و می ‌خواهند بدانند چگونه لکه ‌های سیاه روی صورت را از بین ببرند، ارائه دهد. باید هر ناحیه سیاه روی پوست را با پزشک مورد مشورت قرار داد مگر اینکه:

 • به طور غیر منتظره ظاهر می شود
 • سوزش دارد
 • گزگز می کند
 • خونریزی می کند
 • تغییر در اندازه یا رنگ ایجاد می شود

سخن پایانی

لکه های تیره مرتبط با سن یک اتفاق معمولی است. آنها اغلب به دلیل قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید هستند. با این حال ممکن است به دلیل مشکلات پوستی مختلف، داروها یا اختلالات پزشکی خاص نیز ایجاد شوند. اغلب متخصص پوست یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی ممکن است لکه های تیره را تنها با نگاه کردن به آنها شناسایی کنند.

برای اطمینان ممکن است در برخی شرایط بیوپسی پوست انجام دهند. بیشتر لکه های تیره خوش خیم هستند. اما برخی از افراد همچنان به دلایل زیبایی شناختی تصمیم به حذف آنها می گیرند. کرم های رفع تیرگی توسط متخصصین پوست و جراحی های زیبایی به عنوان درمان در دسترس هستند. ممکن است نتوانید به طور کامل از ایجاد لکه های سیاه جلوگیری کنید. با این حال ممکن است با استفاده از کرم ضد آفتاب، پوشاندن خود در خارج از منزل و دوری از نور خورشید در ساعات اوج مصرف، ریسک ابتلا خود را کاهش دهید.

یک متخصص پوست می تواند تعیین کند که چه چیزی باعث هایپرپیگمانتاسیون شما می شود. برای تعیین علت، آنها از شما در مورد سابقه پزشکیتان سوال می پرسند و یک ارزیابی فیزیکی انجام می دهند. بیوپسی پوست ممکن است در برخی شرایط به شناسایی دقیق علت کمک کند.

چگونه در 2 روز به طور طبیعی لکه های صورت را از بین ببریم؟

آب لیموی تازه، خمیر جوش شیرین یا ژل آلوئه ورا را ۲ تا ۳ بار در روز روی لکه ها بمالید. خواص سفید کننده طبیعی می تواند به روشن شدن سریع لکه ها کمک کند. ثابت قدم بمانید و برای ایمنی هرچه بیشتر، ابتدا تست پچ را انجام دهید.

چگونه لکه های سیاه صورت را در خانه از بین ببریم؟

روزانه از آب لیمو، سرکه سیب، آلوئه ورا، عصاره پیاز قرمز یا پالپ پاپایا روی لکه ها استفاده کنید. همچنین برای جلوگیری از آسیب بیشتر ناشی از نور خورشید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

لوگو کلینیک رزیبا

کلینیک زیبایی و دندان پزشکی رزیبا

گروه پزشکان رزیبا سال ها است که در زمینه پوست و زیبایی خدمات ارزنده ایی را به زیباجویان ارائه می دهند. این مرکز در ابتدا فعالیت خود را در محدوده میدان هفت تیر تهران شروع کرده و در حال حاضر در محدوده خیابان بهشتی مشغول به فعالیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *