خیابان شریعتی، روبروی ایستگاه مترو، خیابان زیبا پلاک ۵۸، ساختمان زیبا طبقه اول، واحد ۲

لوگو کلینیک رزیبا

مراقبت از پوست در برابر آلودگی

فهرست محتوا

راهنمای کامل مراقبت از پوست در برابر آلودگی

آلاینده‌های هوا در همه جا وجود دارند از داخل خانه گرفته تا خارج از منزل و در محیط‌های روستایی و شهری. اگرچه آلودگی هوا احتمالاً تصاویری از شهرهای دودآلود یا دودهای بلند در یک منطقه صنعتی را تداعی می‌کند، اما محیط‌های داخلی حاوی مقدار زیادی از آلاینده‌های موجود در هوا هستند که می‌توانند به پوست آسیب برسانند. این منابع آلودگی از محصولات معمولی خانگی که استفاده می‌کنیم تا سوخت‌هایی که برای تهیه غذا استفاده می‌کنیم و منابع گرمایشی که محل زندگی ما را راحت می‌کند، متغیر است.

در حالی که آلاینده‌های هوا بر سیستم تنفسی تأثیر می‌گذارد، یکی از اهداف اصلی آلاینده‌های موجود در هوا، پوست ما است. اگرچه اجتناب کامل از این آلاینده‌ها غیرممکن است، اما می‌توانیم برای کاهش اثرات منفی آنها تلاش کنیم. بیایید کمی دقیق تر ببینیم که چگونه آلودگی می‌تواند بر ظاهر پوست تأثیر بگذارد، و چگونه مواد ضد آلودگی در مراقبت از پوست می‌توانند به مبارزه با اثرات قابل مشاهده آن کمک کنند.

چگونه آلودگی بر پوست تأثیر منفی می‌گذارد

ابتدا اطلاعات کمی در مورد اینکه آلاینده‌های موجود در هوا چیست ارائه می‌کنیم. آلاینده‌های موجود در هوا عواملی هستند که محیط ما را آلوده می‌کنند و جو طبیعی و متأسفانه پوست ما را تغییر می‌دهند. آلاینده ‌ها معمولاً در یکی از این دو دسته قرار می‌ گیرند: گازی، مانند مونوکسید کربن، یا فلزات سنگین، مانند سرب، اما تعداد بیشتری نیز وجود دارد. آلاینده‌های هوا مانند مونوکسید کربن، مه دود و دود تنباکو به رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند که باعث علائم پیری زودرس می‌شوند.

آلاینده‌‌ها از پوست عبور می‌ کنند تا وارد بدن شوند، درست مانند این که از طریق استنشاق وارد بدن شوند. آنها می‌توانند سطوح طبیعی آنتی اکسیدان‌ها را کاهش دهند و استرس اکسیداتیو ایجاد کنند و سلول‌های پوست را در ترمیم و بازتولید سلول‌های جدید از جمله بافت کلاژن و الاستین کمتر کارآمد کنند.

مطالعات نشان داده اند که آلاینده‌های موجود در هوا با علائم رایج پیری پوست مانند هایپرپیگمانتاسیون یا به اصطلاح «لکه‌های پیری» و چین و چروک‌هایی مانند «خط خنده» در دو طرف دهان که از بینی به سمت پایین امتداد می‌یابد، مرتبط هستند. آلودگی همچنین می‌تواند پوست را خشک نشان دهد و تولید سبوم را افزایش دهد و به طور بالقوه شرایط پوستی مانند آکنه را تشدید کند.

ترکیبات ضد آلودگی در مراقبت از پوست

ده ‌ها محصول و کل برندهای مراقبت از پوست با عنوان «ضد آلودگی» برچسب ‌گذاری شده‌ اند. اما مانند بسیاری از بخش‌‌های صنعت مراقبت از پوست، اصطلاح «ضد آلودگی» خوب تنظیم نشده است. در عوض بهتر است بر روی مواد خاصی تمرکز کنید که ممکن است به مبارزه با اثرات آلودگی کمک کند.

از آنجایی که آلودگی با استرس اکسیداتیو و رادیکال‌های آزاد مرتبط است، آنتی اکسیدان‌ها ابزار قدرتمندی برای مبارزه با اثرات منفی آلودگی بر روی پوست هستند. آنتی اکسیدان‌ها قبل از اینکه بتوانند عملکرد سلول‌های پوست را مختل کنند به رادیکال‌های آزاد متصل می‌شوند.

یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که استفاده منظم از آنتی اکسیدان‌های مراقبت از پوست مانند ویتامین C، ویتامین E و اسید فرولیک به سلول‌های پوست در یک محیط آزمایشگاهی، از آسیب ناشی از آلودگی جلوگیری می‌کند. سایر ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد آلودگی در مراقبت از پوست عبارتند از:

 • رتینول (ویتامین A)
 • نیاسینامید
 • رسوراترول
 • اسید فرولیک

از آنجایی که آلودگی می‌تواند پوست را خشک کند، معرفی مرطوب کننده‌های قوی مانند اسید هیالورونیک و سرامیدها می‌تواند کمک کننده باشد. مرطوب ‌کننده همچنین به تقویت سد پوستی کمک می‌‌کند، زیرا آلودگی را سختتر وارد بدن می‌ کند و باعث استرس اکسیداتیو می‌‌شود.

آلودگی و قرار گرفتن در معرض نور خورشید

قرار گرفتن در معرض آفتاب و آلودگی یک یا دو ضربه رادیکال‌های آزاد به پوست آسیب می‌رساند. اشعه ماوراء بنفش نه تنها به خودی خود به ایجاد رادیکال‌های آزاد در پوست کمک می‌کند، بلکه می‌تواند استرس اکسیداتیو برخی آلاینده‌ها را نیز تقویت کند.

به همین دلیل مهم است که محافظت معقول در برابر آفتاب را به هر گونه تلاش برای مراقبت از پوست ضد آلودگی اضافه کنید، از جمله:

 • استفاده از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 30 هر روز، حتی اگر هوا ابری است و در داخل خانه هستید
 • پوشیدن لباس‌های محافظ مانند کلاه لبه دار و عینک آفتابی با محافظ UV
 • جستجوی سایه بین ساعت 10 صبح تا 2 بعد از ظهر. زمانی که خورشید در بالاترین حد قرار دارد

سرم‌ها به عنوان عوامل ضد آلودگی

از آنجایی که بسیاری از تحقیقات در مورد آلودگی و پوست بر روی آنتی اکسیدان‌ها متمرکز است، ترکیب یک سرم آنتی اکسیدان در روتین شما می‌تواند کمک کننده باشد. آنتی اکسیدان‌ها به محافظت از پوست و کمک به رفع علائم پیری و آسیب کمک می‌کنند. بسیاری از آنتی اکسیدان‌ها علاوه بر محافظت در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد، کاربردهای متعددی نیز دارند.

 • رتینول می‌تواند به صاف کردن چین و چروک و مبارزه با آکنه کمک کند.
 • نیاسینامید می‌تواند پوست و لکه‌های تیره را روشن کند.
 • ویتامین E بسیار مرطوب کننده است.

افزودن سرم‌های آنتی اکسیدانی توصیه شده توسط متخصصین پوست به روتین فعلی مراقبت از پوست می‌تواند به شما کمک کند با آلودگی مبارزه کنید و پوستی سالم و جوان تر را برای مدت طولانی تری حفظ کنید:

 • سرم روزانه: این سرم غلیظ و بدون روغن حاوی آنتی اکسیدان‌های نیاسینامید، ویتامین C، ویتامین E، اسید هیالورونیک مرطوب کننده و فیلتر ترشح حلزون است.
 • سرم ملایم: این سرم ملایم رتینول یک محصول غیر تحریک کننده و ضد پیری است که برای پوست‌های حساس یا استفاده کنندگان جدید به رتینول مناسب است.
 • سرم روشن کننده: یک سرم آنتی اکسیدانی قوی حاوی 10 درصد اسید ال اسکوربیک همراه با اسید فیتیک، عصاره چای سبز و عصاره هسته انگور برای روشن کردن رنگ پوست و ایجاد محافظت آنتی اکسیدانی است.

با خرید همه محصولات غنی از آنتی اکسیدان یک رژیم سفارشی سازی شده ایجاد کنید که منحصر به دغدغه‌های مراقبت از پوست شما باشد. زیرا پوست شما منحصربفرد است. آلاینده‌های هوا می‌توانند بر پوست تاثیرگذار باشند و عوارض آلودگی می‌تواند شامل، خشکی، هایپرپیگمانتاسیون و پیری زودرس باشد پس مراقبت از پوست را جدی بگیرید.


برای استعلام قیمت هزینه‌های فیشیال و پلاژن تراپی در کلینیک رزیبا با ما تماس بگیرید! – ۰۲۱۸۸۸۶۵۰۱۰ – ۰۲۱۸۸۸۶۵۰۲۰

لوگو کلینیک رزیبا

کلینیک زیبایی و دندان پزشکی رزیبا

گروه پزشکان رزیبا سال ها است که در زمینه پوست و زیبایی خدمات ارزنده ایی را به زیباجویان ارائه می دهند. این مرکز در ابتدا فعالیت خود را در محدوده میدان هفت تیر تهران شروع کرده و در حال حاضر در محدوده خیابان بهشتی مشغول به فعالیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *