تهران، عباس آباد، خیابان بهشتی، ابتدای خیابان صابونچی، کوچه ادایی پلاک یک، واحد یک

لوگو کلینیک رزیبا

4 راه طبیعی برای خلاص شدن از شر جوش ها

فهرست محتوا

4 راه طبیعی برای خلاص شدن از شر جوش ها در سریع ترین زمان ممکن

برخی افراد از داروهای گیاهی از جمله روغن ‌های ضروری مانند روغن درخت چای، چای سبز و آلوئه ‌ورا برای از بین بردن سریع جوش ‌ها استفاده می ‌کنند. آکنه نیز یک بیماری پوستی شایع است که تخمین زده می شود 85 درصد از افراد در مقطعی از زندگی خود به آن مبتلا می شوند. علائم شامل جوش های مزاحم است که خلاصی از دست آنها می تواند خسته کننده باشد و البته خلاص شدن از آنها دشوار است. در حالی که درمان ‌های مرسوم می ‌توانند شما را از شر جوش ‌ها رهایی بخشند، اما اغلب با عوارض جانبی مانند تحریک و خشکی پوست همراه هستند. به این ترتیب، بسیاری از افراد برای از بین بردن سریع جوش ها به جایگزین های طبیعی روی آورده اند. با این حال در حالی که بسیاری از درمان ‌های طبیعی آکنه در دسترس هستند اما تنها تعداد انگشت شماری از آنها از نظر علمی ثابت شده ‌اند که می ‌توانند کمک کننده باشند.

در زیر 4 روش طبیعی برای خلاص شدن از شر جوش ها آورده شده است؛ اگرچه ممکن است تحقیقات محدودی برای حمایت از اثربخشی آنها برای این منظور انجام شده باشد.

درمان لکه بینی با روغن درخت چای

روغن درخت چای از برگ های درخت Melaleuca alternifolia که بومی استرالیا است استخراج می شود. این گیاه به دلیل تواناییش در مبارزه با باکتری ها و کاهش التهاب پوست به خوبی شناخته شده است. به طور خاص روغن درخت چای به مبارزه با P. acnes و S. epidermidis، دو نوع باکتری که ممکن است باعث ایجاد جوش شوند، کمک کننده است. یک مطالعه نشان داد که ژل روغن درخت چای 5 درصد تقریباً چهار برابر مؤثرتر از دارونما در کاهش ضایعات آکنه و تقریباً شش برابر مؤثرتر در کاهش شدت آکنه است. در مطالعه دیگری یک ژل حاوی 5 درصد روغن درخت چای به همان اندازه در کاهش جوش ها، به عنوان یک لوسیون حاوی 5٪ بنزوئیل پراکسید که یک داروی رایج آکنه است، موثر بود. درمان روغن درخت چای همچنین منجر به عوارض جانبی کمتری از جمله خشکی، تحریک و سوزش می شود.

4 راه طبیعی برای خلاص شدن از شر جوش ها

 

مهم است که توجه داشته باشید که روغن درخت چای بسیار قوی است و هنگامی که مستقیماً روی پوست استفاده شود می تواند باعث قرمزی و سوزش شود. به همین دلیل باید با روغن حامل رقیق شود. با توجه به گفته های مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه، تنها تعداد کمی از تحقیقات در مورد استفاده موضعی از روغن درخت چای برای بهبود سلامتی انجام شده است، و تعداد محدودی از تحقیقات نشان می‌ دهند که روغن درخت چای ممکن است برای آکنه مفید باشد. اگر قصد دارید آن را امتحان کنید، با خیال راحت از آن استفاده کنید و همیشه یک پچ آزمایشی روی پوست خود انجام دهید، زیرا روغن درخت چای می ‌تواند بسیار تحریک ‌کننده باشد و هرگز نباید رقیق ‌نشده روی پوست مالیده شود.

نحوه استفاده از روغن درخت چای برای از بین بردن آکنه

 1. 1 قطره روغن درخت چای را با 1 قاشق چایخوری روغن حامل ترکیب کنید.
 2. یک پنبه را به مخلوط آغشته کنید و آن را مستقیماً روی جوش ها بمالید.
 3. در صورت تمایل از مرطوب کننده استفاده کنید.
 4. در صورت نیاز این فرآیند را 1 تا 2 بار در روز تکرار کنید.

خلاصه

روغن درخت چای با التهاب و باکتری های مولد آکنه مبارزه می کند. استفاده از آن بر روی پوست نشان داده است که ممکن است در برخی موارد تعداد جوش ها را کاهش دهد.

درمان لکه بینی با روغن های ضروری دیگر

علاوه بر روغن درخت چای، بسیاری از روغن های ضروری دیگر با خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی می توانند به از بین بردن سریع جوش ها کمک کنند. یک بررسی علمی بزرگ نشان داد که اسانس های دارچین، گل رز، اسطوخودوس و میخک با باکتری های عامل آکنه S. epidermidis و P. acnes مبارزه می کنند. همچنین نشان داده شد که رزماری و علف لیمو از P. acnes جلوگیری می کنند. یک مطالعه توانایی های روغن میخک-ریحان، 10 درصد بنزوئیل پراکسید و دارونما را در مبارزه با آکنه مقایسه کرد. هر دو روغن 2 درصد و 5 درصد میخک و ریحان در کاهش جوش ‌ها موثرتر و سریعتر از بنزوئیل پراکسید هستند. مطالعه دیگری نشان داد که ژل حاوی اسید استیک، پرتقال و روغن ‌های ضروری ریحان شیرین باعث افزایش 75 درصدی در میزان بهبودی جوش ‌ها می ‌شود.

همچون روغن درخت چای، این روغن‌ های ضروری بسیار غلیظ هستند و اگر مستقیماً روی پوست استفاده شوند، می ‌توانند باعث سوزش شوند. اطمینان حاصل کنید که همه اسانس ها را با روغن حامل رقیق می کنید. قبل از استفاده منظم، یک پچ آزمایشی انجام دهید و در صورت ایجاد تحریک، مصرف را قطع کنید.

نحوه استفاده از روغن های ضروری برای آکنه

 1. 10 قطره اسانس را با 1 اونس (30 میلی لیتر) روغن حامل ترکیب کنید.
 2. یک پنبه را به مخلوط آغشته کنید و آن را مستقیماً روی جوش ها بمالید.
 3. در صورت تمایل از مرطوب کننده استفاده کنید.
 4. در صورت نیاز این فرآیند را 1 تا 2 بار در روز تکرار کنید.

خلاصه

روغن ‌های ضروری دیگر از جمله دارچین، گل رز، اسطوخودوس، میخک و رزماری، باکتری ‌های مولد آکنه را مهار می ‌کنند. استفاده از این روغن ها روی پوست ممکن است به کاهش جوش ها کمک کند.

چای سبز را روی پوست بمالید

بسیاری از مردم چای سبز را به دلیل فواید آن برای سلامتی می نوشند، اما زمانی که مستقیماً روی پوست مالیده شود نیز می تواند مفید باشد. چای سبز حاوی فلاونوئیدها و تانن ها است که به مبارزه با التهاب و باکتری هایی که ممکن است باعث جوش می شوند کمک کنند. همچنین سرشار از آنتی اکسیدان اپی گالوکاتچین-3-گالات (EGCG) است که نشان داده شده است که با التهاب مبارزه می کند، تولید سبوم را کاهش می دهد و از رشد P. acnes در افراد دارای پوست مستعد آکنه جلوگیری می کند. مطالعات متعدد نشان داده است که افراد مبتلا به آکنه با استفاده از 2 تا 3 درصد عصاره چای سبز روی پوست خود، تولید سبوم و جوش های کمتری را تجربه می کنند. تعداد انگشت شماری از محصولات مراقبت از پوست در بازار وجود دارد که حاوی چای سبز هستند، اما تهیه مخلوط خود در خانه بسیار ساده و مقرون به صرفه است.

4 راه طبیعی برای خلاص شدن از شر جوش ها

 

نحوه استفاده از چای سبز برای از بین بردن آکنه

 1. چای سبز را به مدت 3 تا 4 دقیقه در آب جوش دم کنید.
 2. بگذارید چای خنک شود.
 3. آن را با پنبه روی صورت خود بمالید یا با استفاده از یک بطری اسپری محلول را روی آکنه بپاشید.
 4. بگذارید 10 دقیقه یا یک شب بماند و سپس صورت خود را با آب بشویید.
 5. در صورت نیاز 1-2 بار در روز استفاده کنید. تا 2 هفته در یخچال قابل نگهداری است.

خلاصه

چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است که به کاهش التهاب و مبارزه با باکتری ها کمک می کند. نشان داده شده است که استفاده از آن روی پوست به طور قابل توجهی تعداد جوش ها را کاهش می دهد.

پوست را با آلوئه ورا مرطوب کنید

آلوئه ورا یک گیاه گرمسیری با برگ هایی است که ژل شفاف تولید می کند. هنگامی که ژل آلوئه ورا روی پوست استفاده می شود، نشان داده شده است که به مبارزه با باکتری ها، کاهش التهاب و بهبود زخم کمک می کند. به همین دلیل، این یک درمان محبوب برای انواع بیماری های پوستی، از جمله پسوریازیس، بثورات، بریدگی و سوختگی است. مطالعات محدودی در مورد توانایی آلوئه ورا در مبارزه با جوش صورت خاص وجود دارد، اما تحقیقات موجود امیدوار کننده است. آلوئه ورا حاوی لوپئول، اسید سالیسیلیک، نیتروژن اوره، اسید دارچین، فنل ها و گوگرد است که همگی باکتری هایی را که ممکن است باعث ایجاد جوش شوند، مهار می کنند. در یک مطالعه غلظت های مختلف ژل آلوئه ورا به روغن میخک-ریحان اضافه شد و از نظر خواص ضد آکنه مورد ارزیابی قرار گرفت. هر چه غلظت آلوئه ورا در لوسیون بیشتر باشد، در کاهش تعداد جوش ها موثرتر است.

4 راه طبیعی برای خلاص شدن از شر جوش ها

 

مطالعه دیگری نشان داد که استفاده از ژل آلوئه ورا 50 درصد همراه با کرم ترتینوئین نسبت به کرم ترتینوئین به تنهایی در از بین بردن جوش ها بسیار موثرتر است. کرم ترتینوئین یک داروی ضد آکنه است که از ویتامین A مشتق شده است. اگرچه ژل آلوئه ورا به تنهایی در درمان جوش موثر نبود، اما اثرات ضد آکنه روغن میخک و ریحان و کرم ترتینوئین را افزایش داد. در حالی که ژل آلوئه ورا ممکن است به خودی خود به پاک کردن جوش ها کمک کند، اما زمانی که با سایر داروها ترکیب شود ممکن است موثرتر باشد.

نحوه استفاده از ژل آلوئه ورا برای از بین بردن آکنه

 1. با قاشق ژل را از برگ های آلوئه خارج کنید.
 2. هنگامی که از سایر درمان های آکنه استفاده می کنید، ژل را روی پوست خود بمالید. ممکن است بخواهید آن را با درمان دیگر خود مخلوط کنید و سپس آن را روی پوست خود بمالید. یا می‌ توانید ابتدا درمان دیگر آکنه را اعمال کنید و ژل آلوئه را روی آن اضافه کنید.
 3. 1 تا 2 بار در روز یا به مقدار دلخواه تکرار کنید.

خلاصه

استفاده از آلوئه بر روی پوست می تواند به درمان سوختگی، التیام زخم ها و مبارزه با التهاب کمک کند. نشان داده شده است که این دارو اثرات ضد آکنه سایر درمان ها را افزایش می دهد، اما تحقیقات بیشتری در مورد اثرات آن در صورت استفاده به تنهایی مورد نیاز است.

درمان های طولانی مدت آکنه

چندین درمان طبیعی دیگر آکنه با استفاده مداوم و طولانی مدت موثر هستند. اگرچه داروهای زیر ممکن است به سرعت شما را از شر جوش ها خلاص نکنند، اما می توانند به پیشگیری و درمان آکنه در طول زمان کمک کنند.

مکمل روی مصرف کنید

ماده معدنی روی در بهبود زخم نقش دارد و می تواند به کاهش التهاب کمک کند. به این ترتیب، به عنوان یک درمان احتمالی برای جوش ها مورد مطالعه قرار گرفته است. تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به آکنه نسبت به افرادی که پوست شفافی دارند سطح روی کمتری در خون خود دارند. نشان داده شده است که مصرف مکمل روی کمک می کند. در واقع چندین مطالعه نشان داده اند که مصرف 30 تا 45 میلی گرم روی عنصری در روز می تواند به طور قابل توجهی تعداد جوش ها را کاهش دهد. در یک مطالعه خاص، 48 فرد مبتلا به آکنه 3 بار در روز مکمل روی مصرف کردند. پس از 8 هفته، 38 نفر از آنها کاهش 80 تا 100 درصدی جوش ها را تجربه کردند.

روی در اشکال مختلفی موجود است که هر کدام حاوی مقدار متفاوتی روی عنصری است. صرف نظر از اینکه چه فرمی را انتخاب می کنید، احتمالاً بهتر است بیش از حد توصیه شده 40 میلی گرم روی در روز مصرف نکنید. مصرف بیش از حد روی ممکن است عوارض جانبی، از جمله درد معده و تحریک روده ایجاد کند.

مخمر آبجو مصرف کنید

به نظر می رسد سویه خاصی از مخمر آبجو به نام Saccharomyces cerevisiae Hansen CBS نیز به کاهش جوش ها در صورت مصرف خوراکی کمک می کند. مخمر آبجو منبع خوبی از ویتامین های B، کروم، مس، آهن و روی است. با این حال، توانایی آن برای درمان جوش ها به احتمال زیاد به دلیل اثرات ضد باکتریایی آن است. یک مطالعه اثر مخمر آبجو را با دارونما در طول 5 ماه مقایسه کرد. جوش ‌ها در بیش از 80 درصد افرادی که از مخمر مصرف می ‌کردند بهبود یافتند یا بهبود چشمگیری پیدا کردند، در حالی که تنها 26 درصد از افراد در گروه دارونما بهبود یافتند. مطالعات نشان داده است که مخمر آبجو هیچ عارضه جانبی ندارد، اما تعداد کمی از افراد پس از مصرف آن گاز خفیف، نفخ یا سردرد را گزارش کرده اند.

مکمل روغن ماهی را امتحان کنید

روغن ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک (DHA) است. مطالعات نشان می ‌دهد که مصرف EPA می ‌تواند به مدیریت تولید چربی، جلوگیری از جوش‌ ها و کمک به پوست در حفظ رطوبت کافی کمک کند. همچنین نشان داده شده است که سطوح بالای EPA و DHA باعث کاهش عواملی می شود که به التهاب کمک می کنند، که در نهایت ممکن است خطر ابتلا به جوش را کاهش دهد. در یک مطالعه، مصرف مکمل های اسید چرب امگا 3 حاوی هر دو EPA و DHA روزانه به مدت 10 هفته به طور قابل توجهی باعث کاهش جوش در تمام 45 شرکت کننده شد. همچنین می توانید اسیدهای چرب امگا 3 را با خوردن گردو، دانه چیا، دانه کتان آسیاب شده، سالمون، ساردین و آنچوی دریافت کنید. با این حال، منابع گیاهی فوق حاوی اسید چرب امگا 3 آلفا-لینولنیک اسید (ALA) و مقدار کمی از EPA یا DHA هستند. مصرف مکمل ‌های حاوی امگا 3 غلیظ می ‌تواند به شما در مصرف مقادیر بالاتر EPA و DHA برای درمان بهتر جوش ‌ها کمک کند.

خلاصه

مصرف خوراکی مخمر آبجو، روی یا روغن ماهی ممکن است به پیشگیری و کاهش جوش ها در طول زمان کمک کند. این مکمل ‌ها ممکن است به سرعت شما را از شر جوش ‌ها خلاص نکند، اما مطالعاتی که استفاده طولانی‌ مدت آنها را ارزیابی می ‌کنند، نویدبخش است.

راه های دیگر برای کمک به کاهش جوش ها

اگرچه افراد برای سال ‌ها از درمان‌ های طبیعی آکنه استفاده کرده اند، اما تحقیقات در مورد این موضوع هنوز در حال انجام است. درمان های ذکر شده در زیر ممکن است برای پوست مستعد آکنه مفید باشد، اما هیچ مطالعه ای در مورد توانایی آنها در درمان جوش وجود ندارد:

 • فندق. نشان داده شده است که استفاده از فندق روی پوست با باکتری ها مبارزه می کند و التهاب را کاهش می دهد، که می تواند به جلوگیری از ایجاد جوش کمک کند.
 • سرکه سیب. اسیدهای آلی موجود در سرکه سیب ممکن است به کشتن باکتری ‌های مولد آکنه و از بین بردن ظاهر زخم ‌ها کمک کند.
 • مصرف لبنیات را محدود کنید. دو مطالعه بزرگ گزارش کردند که افرادی که شیر بیشتری می ‌نوشیدند، جوش ‌های بیشتری داشتند، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.
 • ماسک عسل و دارچین را امتحان کنید. عسل و دارچین دارای خواص آنتی اکسیدان، ضد باکتریایی و ضد التهابی هستند، بنابراین زمانی که روی پوست استفاده می شود، ممکن است برای پوست مستعد آکنه مفید باشد.
 • استرس را کاهش دهید. برخی مطالعات استرس را با افزایش شدت آکنه مرتبط می دانند. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد تکنیک های تمدد اعصاب و تغییرات سبک زندگی که ممکن است به شما در کاهش سطح استرس کمک کند راهنمایی بخواهید.

خلاصه

چند راه حل دیگر نیز ممکن است به شما در مبارزه طبیعی با جوش کمک کند، از جمله استفاده از سرکه سیب روی پوست، محدود کردن مصرف لبنیات و کاهش سطح استرس. با این حال، تحقیقات کمی روی آنها انجام شده است یا هیچ تحقیقی در پشتوانه خود ندارند، بنابراین مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

سخن پایانی

جوش ها مشکل رایجی هستند که درمان آن می تواند خسته کننده باشد. درمان ‌های مرسوم می ‌توانند باعث قرمزی، خشکی یا تحریک شوند، و بسیاری از جایگزین ‌های طبیعی به نظر نمی ‌رسد کارساز باشند. درمان ‌های خانگی فهرست ‌شده در این مقاله توسط برخی مطالعات محدود به‌ عنوان مؤثرترین و طبیعی ‌ترین راه‌ ها در کاهش تعداد جوش ‌ها پشتیبانی می ‌شوند. با این وجود به نظر می رسد استفاده از روغن های ضروری مختلف، چای سبز و آلوئه ورا روی پوست سریع ترین راه برای خلاص شدن از شر جوش ها باشد، در حالی که طبق برخی تحقیقات محدود نشان می دهد که ممکن است بهره گیری از این مکمل ها نیاز به استفاده طولانی مدت داشته باشند.

راه حل های موجود در این مقاله ممکن است برای همه مفید نباشد، اما ارزش امتحان کردن را دارد. توجه داشته باشید که دستورالعمل ‌های آکادمی پوست آمریکا برای درمان آکنه نشان می‌ دهد که تحقیقات کافی در مورد ایمنی و اثربخشی درمان‌ های گیاهی و سایر درمان ‌های مکمل برای توصیه به استفاده از آنها وجود ندارد. این بیانیه شامل تمام درمان های ذکر شده در این مقاله است.

در مورد پلاژن تراپی چه می‌دانید؟

لوگو کلینیک رزیبا

کلینیک زیبایی و دندان پزشکی رزیبا

گروه پزشکان رزیبا سال ها است که در زمینه پوست و زیبایی خدمات ارزنده ایی را به زیباجویان ارائه می دهند. این مرکز در ابتدا فعالیت خود را در محدوده میدان هفت تیر تهران شروع کرده و در حال حاضر در محدوده خیابان بهشتی مشغول به فعالیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *